Опис
Протокол установчих зборів про створення фермерського господарства
Статут фермерського господарства>>>
Згідно з частинною першою статті 5 Закону України “Про фермерське господарство”, яка передбачає, що право на створення фермерського господарства має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку та виявив бажання створити фермерське господарство.
Фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства.
Згідно з частиною другою статті 1 Закону України “Про фермерське господарство” може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім’ї, відповідно до закону.
Тобто особі, яка виявила бажання створити фермерське господарство, в першу чергу необхідно отримати земельну ділянку для ведення господарства (Виділення земельної ділянки для ведення фермерського господарства). А відповідно до ст. 7 Закону, отримати земельну ділянку у власність або в оренду з метою ведення фермерського господарства особа може тільки після звернення з заявою про таке отримання. Якщо бажана земельна ділянка належить до земель, які перебувають у державній власності, то заява про отримання ділянки особа подає до районної державної адміністрації, а якщо ділянка перебуває у комунальній власності то необхідно звертатися до місцевої, сільської ради або об’єднаної територіальної громади.
Після реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі України та права власності на неї у реєстраційній службі або укладення договору оренди земельної ділянки та державної реєстрації права оренди у реєстраційній службі на ім’я майбутнього фермера фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Також необхідно обов’язково подати документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. Після винесення протягом одного місяця позитивного рішення про задоволення заяви особа може зареєструвати фермерське господарство. Сімейне фермерське господарство без статусу юридичної особи організовується фізичною особою – підприємцем самостійно або спільно з членами її сім’ї на підставі договору про створення сімейного фермерського господарства. Договір про створення сімейного фермерського господарства укладається членами однієї сім’ї в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
Головою сімейного фермерського господарства без статусу юридичної особи є член сім’ї, зареєстрований як фізична особа – підприємець і визначений договором про створення сімейного фермерського господарства. Від імені сімейного фермерського господарства без статусу юридичної особи має право виступати голова цього господарства або уповноважений ним один із членів господарства. Умови договору про створення сімейного фермерського господарства визначають:
- найменування, місцезнаходження (адресу) господарства, мету та види його діяльності;
- порядок прийняття рішень та координації спільної діяльності членів господарства;
- правовий режим спільного майна членів господарства;
- порядок покриття витрат та розподілу результатів (прибутку або збитків) діяльності господарства між його членами;
- порядок вступу до господарства та виходу з нього;
- трудові відносини членів господарства, інші положення, що не суперечать чинному законодавству.
Для того, щоб зареєструвати право на землю слід звертатися до суб’єктів державної реєстрації прав, наділених відповідними повноваженнями, або нотаріусів. Нотаріуси наділені повноваженнями державних реєстраторів прав на нерухоме майно і можуть реєструвати права без вчинення нотаріальних дій щодо такого майна. Реєстрація права власності на земельну ділянку проводиться будь-яким державним реєстратором незалежно від місцезнаходження такої ділянки в межах області.
Ключовим для власників земель є те, що тепер при реєстрації нерухомості не буде видаватися свідоцтво про право на нерухомість. Факт володіння нерухомістю буде підтверджуватися рішенням реєстратора про реєстрацію права на нерухомість, яке буде оформлятися в електронному вигляді. При цьому момент, з якого право зареєстровано – це момент опублікування такого рішення на веб-порталі Міністерства юстиції України. На руки власник може отримати роздруківку згаданого рішення, але на нього не ставиться ні підпис, ні печатка реєстратора.
У той же час, досить зручним є відкриття доступу до реєстру через інтернет. Так, можна не виходячи з дому перевірити інформацію про будь-яку нерухомість на території України (якщо, звичайно, така інформація в реєстрі вказана).
Після реєстрації свого права в Державному реєстрі речових прав, ви станете повноправним власником земельної ділянки та в подальшому зможете розпорядитись нею за власним розсудом. Саме після реєстрації в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, виникає, змінюється чи припиняється право власності.
Також не мало важливим є проведення установчих зборів фермерського господарства, на яких мають вирішитись наступні питання:
- укладення засновниками фермерського господарства установчого договору, якщо дане господарство засновується більш ніж однією особою;
- затвердження членами фермерського господарства його статуту;
- вибори голови фермерського господарства;
- призначення відповідального за державну реєстрацію фермерського господарства.
Наступними етапами створення фермерського господарства є, так звані, післяреєтраційні процедури. До них відносяться:
- реєстрація в органах статистики, отримання довідки з ЄДРПОУ;
- реєстрація у Державній податковій службі;
- реєстрація платником єдиного соціального внеску;
- відкриття рахунків у банку.
До 2017 року в цей перелік входило і виготовлення печатки. Проте 19 липня 2017 року в Україні набрав чинності Закон № 1982 VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами-підприємцями». Таким чином, для бізнесу скасовується обов’язкове використання печаток на документах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 травня 2019 року № 565 затверджено Порядок надання сімейним фермерським господарствам додаткової фінансової підтримки через механізм використання коштів, передбачених Мінагрополітики у державному бюджеті за програмою «Фінансова підтримка фермерських господарств», які спрямовуються на додаткову фінансову підтримку фермерських господарств із статусом сімейних фермерських господарств через механізм доплати на користь застрахованих осіб – членів/голови сімейного фермерського господарства єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Згідно з пунктом 2 Порядку право на отримання доплати мають члени/голова сімейного фермерського господарства без статусу юридичної особи, яке утворене відповідно до статті 8-1 Закону України “Про фермерське господарство” та зареєстроване платником єдиного податку четвертої групи згідно із главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України. Члени/голова сімейного фермерського господарства, які підлягають страхуванню на інших підставах або звільняються від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та не беруть добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, не мають права на отримання доплати.
Партнери порталу:
Моє право інформ – портал для малого середнього бізнесу та захисту прав споживачів
Юридичний партнер:
Коментарі
Відгуків немає, поки що.